Agilent AAS Duo 240FS+240Z a Agilent AAS Duo 280FS+280Z

Agilent AAS Duo je externím počítačem ovládaná sestava atomového absorpčního spektrometru pro simultánní multiprvkové analýzy s atomizací v plameni (FAAS) a s elektrotermickou atomizací v grafitové kyvetě (ETA). Duální sytém Agilent je nabízen v kombinaci dvou oddělených optických celků pro FAAS a ETA, což umožnuje nezávislé analýzy jak na plameni, tak na kyvetě. Duální systémy Agilent jsou nabízeny pod označením AAS Duo 240FS+240Z a AAS Duo 280FS+280Z. Jednotky pro plamenové atomizace (240FS a 280FS) nabízejí rychlo-sekvenční „fast sequential“ analýzy. Jednotky pro elektrotermickou atomizaci (240Z nebo 280Z) využívají dedikované a vysoce účinné Zeemanovy korekce pozadí. Dále nabízejí např. integrovanou kameru pro pozorování atomizačního procesu v kyvetě v reálném čase a autosampler PSD 120 umožňující automatizaci tvorby kalibračních křivek z jednoho zásobního roztoku a analýzy vzorků bez přítomnosti obsluhy. Systémy Agilent AAS Duo umožňují současné (simultánní) analýzy vzorků na plameni a v kyvetě, kdy jsou oba procesy ovládány jedním operátorem z jednoho počítače. Nabízejí tak na trhu bezkonkurenční výkon, jedinečnou rychlost analýz, velmi vysokou časovou efektivitu práce, úsporu provozních nákladů, jedinečnou citlivost systému, opravdovou jednoduchost použití a špičkový uživatelsky přívětivý software SpectrAA Pro pracující na platformě softwaru oceněného odbornou veřejností v anketě pořádané při nejprestižnější analytické konferenci PITTCON. Více informací o jednotlivých modelech strojů naleznete níže.

Agilent 240FS+240Z AA

Agilent 240FS AA - atomový absorpční spektrometr vyšší kategorie s karuselem pro 4 lampy, který nabízí bezkonkurenční Fast Sequential System (systém rychlosekvenčních analýz viz níže), který techniku AAS přibližuje produktivitou a rychlostí analýz k technice ICP-OES. Jako standard nabízí 240FS AA automatickou selekci lamp a automatické nastavení průtoku plynů. Agilent 240FS AA využívá jako standard bezkonkurenčně  propracovaný plamenově atomizační systém Mark 7 vytvořený s ohledem na maximální bezpečnost a jednoduchost údržby. Zmlžovací komora systému Mark 7 je vytvořena z termoplastických materiálů a zaručuje tak dlouhou životnost a výbornou chemickou odolnost vůči kyselinám i organickým rozpouštědlům a díky systému „twist and lock“ umožňuje velmi snadnou údržbu. Model 240FS AA je uzpůsoben i pro použití v prašném a korozivním prostředí. Kompletní utěsnění optiky, ochranná vrstva křemene na zrcadlech, možnost promývání systému čistým vzduchem pro zamezení vniku korozivních par, to vše pro zaručení maximální životnosti spektrometru. Snadnost a rychlost výměny či adjustace lamp bez nutnosti odstranění opláštění přístroje je samozřejmostí. Automatizace pro snadnost měření a nízké náklady - automatická volba vlnové délky a štěrbiny, 4 lampy ve fixní poloze pro rychlou a spolehlivou výměnu a funkce předehřívání další lampy šetří Váš čas a náklady.

Agilent 240Z AA - externím počítačem řízený atomový absorpční spektrometr pro elektrotermické atomizace na grafitové kyvetě. Model 240Z disponuje nepohyblivým karuselem pro 4 lampy (duté katodové výbojky). Lampy jsou fixovány v jedné poloze (bez otáčení karuselu) a je tak dosahováno delší životnosti lamp než u strojů s otočným karuselem způsobujícím drobné vibrace, které snižují životnost lamp. Snadnost a rychlost výměny či adjustace lamp bez nutnosti odstranění opláštění přístroje je samozřejmostí. Spektrometr využívá účinnou polynomiální celospektrální Zeemanovu korekci se softwarovou optimalizací výkonu magnetického pole. Díky této jedinečné technice strojů Agilent, založené na modulování střídavého napětí, je dosaženo účinné eliminace interferencí a dosahováno je tak nejnižších detekčních limitů ze všech Zeemanovských spektrometrů dostupných na současném trhu. Kompletní utěsnění optiky, ochranná vrstva křemene na zrcadlech, možnost promývání systému čistým vzduchem pro zamezení vniku korozivních par, to vše pro zaručení maximální životnosti spektrometru. Automatizace pro snadnost měření a nízké náklady - automatická volba vlnové délky a štěrbiny, čtyři lampy ve fixní poloze pro rychlou a spolehlivou výměnu a funkce předehřívání další lampy šetří Váš čas a peníze. Součástí spektrometru 240Z AA je autosampler PSD 120 umožňující kromě analýz vzorků bez přítomnosti obsluhy také například automatickou tvorbu kalibračních křivek z jednoho zásobního roztoku. Jako standard jsou spektrometry vybaveny integrovanou kamerou pro pozorování atomizačního procesu v kyvetě v reálném čase pro optimalizaci procesu odpařovaní a atomizace. Kyvetový atomizér využívá systému "konstantních teplotních zón". Systém zajišťuje velmi rychlou atomizaci i ve velmi složitých matricích, vynikající poměr S/N, nízké detekční limity, snížený paměťový efekt, lepší opakovatelnost, zvýšenou životnost kyvet a nižší spotřebu argonu. Spektrometry jsou ovládány velmi výkonným a přesto snadno ovladatelný a intuitivním softwarem SpectrAA Base (v případě duálního systému Duo AAS rozšířeným systémem SpectrAA Pro) pracujícím na platformě oceněné odbornou veřejností v anketě pořádané při nejprestižnější analytické konferenci PITTCON. Pro analýzy na grafitové kyvetě uživatelé ocení softwarovou funkci kouzelníka "wizard", který napomáhá optimalizovat podmínky atomizace.

Agilent 280FS+280Z AA

Agilent 280FS AA je na trhu nejvýkonnější AAS umožňující rychlosekvenční plamenové analýzy (viz níže). Model 280FS AA vlastní karusel s kapacitou pro 8 fixně uchycených lamp a zvyšuje tak výkon a snižuje provozní náklady. Jedná se o plně automatický hi-end spektrometr s deuteriovou korekcí pozadí využívající uživatelsky oblíbený a velmi přívětivý software SpectrAA Base rozšířený o nadstavbu SpectrAA Pro umožňující FS analýzy. Software je postaven na platformě oceněné odbornou veřejností v anketě pořádané při nejprestižnější analytické konferenci PITTCON. Jako standard nabízí 280FS AA automatickou selekci lamp a automatické nastavení průtoku plynů. Agilent 280FS AA využívá bezkonkurenčně  propracovaný plamenově atomizační systém Mark 7 vytvořený s ohledem na maximální bezpečnost a jednoduchost údržby. Zmlžovací komora systému Mark 7 je vytvořena z termoplastických materiálů a zaručuje tak dlouhou životnost a výbornou chemickou odolnost vůči kyselinám i organickým rozpouštědlům a díky systému „twist and lock“ umožňuje velmi snadnou údržbu. Na místo manuálního nastavování výšky hořáku (u modelů 240 a 240FS) nabízí model 280FS automatické nastavování výšky hořáku pro optimalizaci pozorovací výšky každého stanovovaného prvku. Dalšími rozdíly mezi modely 240FS a 280FS jsou typ monochromátoru (model 280FS využívá 330 mm dlouhý monochromátor s 2000 čárami na mm, model 240FS využívá 250 mm dlouhý monochromátor s 1200 čárami na mm) a typ detektoru (u modelu 280FS se jedná o fotonásobič R955, u modelu 240FS o fotonásobič R446) pro dosažení nejlepšího poměru signálu k šumu. Model 280FS AA je uzpůsoben i pro použití v prašném a korozivním prostředí. Kompletní utěsnění optiky, ochranná vrstva křemene na zrcadlech, možnost promývání systému čistým vzduchem pro zamezení vniku korozivních par, to vše pro zaručení maximální životnosti spektrometru. Snadnost a rychlost výměny či adjustace lamp bez nutnosti odstranění opláštění přístroje je samozřejmostí. Automatizace pro snadnost měření a nízké náklady - automatická volba vlnové délky a štěrbiny, osm lamp ve fixní poloze pro rychlou a spolehlivou výměnu a funkce předehřívání další lampy šetří Váš čas a náklady.

Agilent 280Z AA - externím počítačem řízený atomový absorpční spektrometr pro elektrotermické atomizace na grafitové kyvetě. Model 280Z disponuje nepohyblivým karuselem pro 8 lamp (dutých katodových výbojek). Lampy jsou fixovány v jedné poloze (bez otáčení karuselu) a je tak dosahováno delší životnosti lamp než u strojů s otočným karuselem způsobujícím drobné vibrace, které snižují životnost lamp. Snadnost a rychlost výměny či adjustace lamp bez nutnosti odstranění opláštění přístroje je samozřejmostí. Spektrometr využívá účinnou polynomiální celospektrální Zeemanovu korekci se softwarovou optimalizací výkonu magnetického pole. Díky této jedinečné technice strojů Agilent, založené na modulování střídavého napětí, je dosaženo účinné eliminace interferencí a dosahováno je tak nejnižších detekčních limitů ze všech Zeemanovských spektrometrů dostupných na současném trhu. Kompletní utěsnění optiky, ochranná vrstva křemene na zrcadlech, možnost promývání systému čistým vzduchem pro zamezení vniku korozivních par, to vše pro zaručení maximální životnosti spektrometru. Automatizace pro snadnost měření a nízké náklady - automatická volba vlnové délky a štěrbiny,  osm lamp ve fixní poloze pro rychlou a spolehlivou výměnu a funkce předehřívání další lampy šetří Váš čas a peníze. Dalším rozdílem kromě množství pozic pro lampy oproti modelu 240Z je použitý monochromátor délky 330 mm, 2000 line/mm (model 240Z 250 mm, 1200 line/mm) a detektor fotonásobič R955 - to vše pro ještě vyšší citlivost měření. Součástí spektrometru 280Z AA je autosampler PSD 120 umožňující kromě analýz vzorků bez přítomnosti obsluhy také například automatickou tvorbu kalibračních křivek z jednoho zásobního roztoku. Jako standard jsou spektrometry vybaveny integrovanou kamerou pro pozorování atomizačního procesu v kyvetě v reálném čase pro optimalizaci procesu odpařovaní a atomizace. Kyvetový atomizér využívá systému "konstantních teplotních zón". Systém zajišťuje velmi rychlou atomizaci i ve velmi složitých matricích, vynikající poměr S/N, nízké detekční limity, snížený paměťový efekt, lepší opakovatelnost, zvýšenou životnost kyvet a nižší spotřebu argonu. Model 280Z je na rozdíl od modelu 240Z již v základu standardně vybaven zdrojem s řídicím modulem pro dvě UltrAA lampy (vysoce intenzivní lampy pro nižší detekční limity). Spektrometr je ovládán velmi výkonným a přesto snadno ovladatelný a intuitivním softwarem SpectrAA Base (v případě duálního systému Duo AAS rozšířeným systémem SpectrAA Pro) pracujícím na platformě oceněné odbornou veřejností v anketě pořádané při nejprestižnější analytické konferenci PITTCON. Pro analýzy na grafitové kyvetě uživatelé ocení softwarovou funkci kouzelníka "wizard", který napomáhá optimalizovat podmínky atomizace.

Rychlosekvenční atomová absorpční spektrometrie (FS AAS)

Rychlosekvenční (fast sequential = FS) atomová absorpce přináší rychlost a produktivitu analýz, jakou poskytují sekvenční ICP-OES. Rychlosekvenční AAS mohou v porovnání s konvenčními AAS zkrátit dobu analýzy na polovinu a také výrazně snížit spotřebu vzorku. Oproti konvenční AAS umí rychlosekvenční spektrometry změřit všechny prvky ve vzorku před tím než přistoupí k dalšímu vzorku, takže kompletní výsledek z daného vzorku získáte během chvíle. V porovnání s tím běžné konvenční AAS nejprve analyzují jeden prvek v celé sérii vzorků. Až v momentě, kdy je doměřen jeden prvek ve všech vzorcích, je celá série vzorků znovu měřena na další prvek. Daný vzorek tedy není hotov, dokud nejsou doměřeny všechny prvky ve všech vzorcích. A vzhledem k tomu, že každý prvek je analyzován několikanásobně, je výsledkem poměrně velká ztráta času i vzorku.

Rychlosekvenční analýzy tak otevřely nové možnosti plamenové AAS, včetně semikvantitativních analýz a korekcí na vnitřní standard. Vícero prvku je stanovováno v rychlých sekvencích, což umožňuje aplikaci on-line korekce na vnitřní standard tak, aby byl eliminován časový drift signálu a případné chyby v přípravě vzorků.         

Fixní uchycení lamp

V rychlosekvenčním módu jsou v provozu všechny potřebné lampy. Na rozdíl od konvenčních pomalých otočných karuselů využívá FS AAS rychlý systém, krokovým motorkem řízeného zrcátka, který zajišťuje velmi rychlý výběr světla z dané lampy ve fixní pozici. V každé pozici karuselu je také možné použít víceprvkové lampy a využít tak možnosti stanovení většího množství stanovených prvků bez nutnosti výměny lampy.

Jak Agilent AAS dosahují rychlosekvenčních analýz?

S každý nasátím nového vzorku do plamenového AAS je vyplýtváno nezanedbatelné množství času, vzorku i peněz. Tím, že změříte všechny prvky na jedno nasátí vzorků před tím než přejdete na další vzorek,jsou sníženy prostoje a celkový čas analýzy.

Ke zlepšení pracovního výkonu s využitím rychlosekvenčního FS módu přispělo pět hlavních inovací v konstrukci:

FS wizard

Klíčovým bodem pro dosažení FS rychlosekvenčních analýz je inteligentní software. Prvky jsou členěny podle vlnové délky a stechiometrie plamene tak, aby byl co nejvíce optimalizováno pořadí měřených prvků a tím zajištěn nejrychlejší možný průběh analýzy.

Řízení průtoku plynů s velmi rychlou odezvou

Abyste mohli využít optimální podmínky pro každý z měřených prvků, a to bez časových ztrát, je nutné, aby změna v průtoku plynů byla okamžitá. Pouze unikátní řídící technologie Agilent Hammer Gas Box je schopna řídit průtoky plynů s bezkonkurenční přesností, opakovatelností a rychlostí.

Automatická práce se vzorky

Pro dosažení maximální úspory času při rychlosekvenčních analýzách mohou být modely AAS 240FS a 280FS doplněny o sestavu čerpadel pro vnášení vzorků (SIPS) a o automatický podavač vzorků SPS 3. Toto příslušenství umožňuje automatické vnášení roztoků a umožňuje vytváření vícebodových kalibrací z jednoho multiprvkového standardu. Je tím eliminována zdlouhavá etapa manuální přípravy koncentrační řady kalibračních standardů. SIPS mimo to také nabízí funkci automatického ředění vzorků, které leží mimo kalibrační rozsah.

Vysoká rychlost nastavení vlnových délek

Modely 240FS a 280FS umí v rychlosekvenčním módu změřit všechny prvky v každém vzorku před tím, než přejdou na další vzorek. Z důvodu nutnosti rychlé změny vlnové délky byl vyvinut systém řízení nastavení vlnové délky, který využívá softwarové kontroly pro zajištění reprodukovatelného nastavení monochromátoru.

Fixní lampy

Konvenční rotační karusely pro lampy jsou příliš pomalé pro to, aby mohly zajistit rychlosekvenční měření, a proto nejsou v Agilent AAS použity. Agilent nabízí v karuselu až 8 fixních patic pro lampy a světlo z nich je vybíráno prostřednictvím rychlého krokového motorku, který zajistí rychlou volbu správné lampy. Díky multiprvkovým lampám již není nutné stále měnit lampy.  

Základní volitelné příslušenství

Ředící jednotka SIPS10/20 - systémy 240FS i 280FS mohou být doplněny o příslušenství SIPS (sample introduction pumping system). Toto příslušenství umožňuje online kalibrace ředěním z 1 standardu, rychlé online ředění vzorků mimo kalibrační rozsah, online spiking či přídavky ionizačních pufrů – provedení SIPS 10 (jednohlavé peristaltické čerpadlo) nebo SIPS 20 (dvouhlavé peristaltické čerpadlo umožňující míšení vzorku s jiným roztokem v průběhu měření a u systému FS umožňuje online přídavek vnitřního standardu).

Stanovení hydridových par VGA 77 - díky volitelnému příslušenství pro kontinuální generování studených par hydridů (VGA 77) je možné analyzovat stopová množství Hg a dalších hydridy tvořících prvků (As, Se, Sn, Bi, Sb, Te).

Elektrotermický ohřev hydridové cely ETC 60 je doplňkem pro hydridovou jednotku VGA77. ETC 60 umožňuje elektrotermický ohřev hydridové cely a dovoluje tak provádět stanovení hydridotvorných prvků bez nutnosti zapáleného plamene a umožňuje tak ve spojení s autosamplerem SPS3 bezpečné automatizované analýzy i bez přítomnosti obsluhy.

Autosampler SPS 4 je nejrychlejším samplerem ve své třídě s pohybem dávkovací jehly ve všech směrech. To přispívá k usnadnění práce, zrychlení analýz a vyššímu výkonu laboratoře. Autosampler SPS3 má 180 pozic pro vzorky + 11 pozic pro standardy + 6 pozic pro zásobní roztoky a nabízí velmi účinný proplach a regulované otáčky pro eliminaci mezivzorkové kontaminace.

Koncentrátor atomů ACT 80 je křemenná trubice umístěná v plameni vzduch/acetylen. Díky ní je dosaženo 2-3násobného zvýšení citlivosti plamenové atomové absorpce v porovnání s technikou bez využití této trubice. V závislosti na měřeném prvku zlepšuje detekční limity prvků až 3,3násobně. 

Rychlý kontakt

Servis

Servisní
požadavek

Přejít na formulář

Rychlé odkazy

Servis
Servisní tým
 

HPST webináře
Záznamy webinářů
 

Zůstaňte s námi v kontaktu

Odběr newsletteru

Přihlásit se k odběru