2. 6. 2021
Irena Palíková, HPST, s.r.o.

Metoda vzorkování vzduchu pro stanovení SARS-CoV-2 od americké společnost Sensidyne, výrobce produktů pro vzorkování ovzduší.

Na základě nejaktuálnějšího dostupného výzkumu vzorkování vzduchu při stanovení SARS-CoV-2 (COVID-19) se osvědčilo pro získání relevantních výsledků pouze omezené množství metod.

The National Institute of Occupational Health and Safety (NIOSH) zkoumal pro odběr vzorků patogenů, které jsou přenášeny vzduchem, použití různých filtračních matriálů. Na základě tohoto výzkumu doporučil pro imunologické testy a polymerázovou řetězovou reakci (PCR) jako nejvýhodnější materiál PTFE, který se osvědčil již dříve pro vzorkování virů podobných SARS. Tento materiál neinterferuje s biochemickými testy ani cílovými viry. Ty jsou z membrány navíc snadno eluovány (pozn. většina uskutečněných studií byla provedena v nemocnicích se známou virovou zátěží).

Filtrační kazety pro vzorkování vzduchu se používají ve dvou provedeních - dvoustupňové a třístupňové. V kazetách jsou vstupní a výstupní porty pro vzduch po jeho průchodu filtrem. Zatímco dvoustupňovou kazetu lze použít pouze pro vzorkování uzavřené, třístupňová kazeta se používá pro vzorkování uzavřená i otevřená (open-face sampling).

Pro vzorkování virů podobných SARS lze využít i cyklonové vzorkovače, a to pro sběr po dobu 8 hodin při vysoké rychlosti průtoku. Některé studie uvádějí, že cyklónové metody nejsou pro odběr těchto vzorků vhodné, protože poškozují živé virové částice. PCR analýza však dokáže detekovat i neinfekční viry, a proto není nutné zachycovat pouze infekční – živou formu zkoumaného viru. Na druhou stranu impringery se pro toto vzorkování nedoporučují vůbec.

Doporučená zařízení pro odběr vzorků pro detekci SARS-CoV-2:

GilaAir Plus personální odběrová pumpička (20 – 5000 ml/min) v provedení Blootooth, STP a Data-Logging. Do konce června 2021 je možné pořídit odběrové pumpičky GilaAir Plus s 10% slevou. 

 • BGI GK2.69 37 mm Cyklon
 • BGI-4L Hyggins-Dewell cyklon
 • Gilibrator 2 Wet Cell Calibrator
 • Gilibrator 3 Dry Cell Calibrator
Řešení Sensidyne pro odběr vzorků vzduchu pro stanovení COVID-19
Řešení Sensidyne pro odběr vzorků vzduchu pro stanovení COVID-19

Při sběru vzorků není prozatím stanovena přesná hodnota průtoku. Vzhledem k nízké koncentraci virů ve vzduchu, doporučuje Sensidyne sběr celkových aerosolových částic shromážděných použitím třídílné kazety a PTFE filtru. Průtoky se nastavují v závislosti na době vzorkování od 2 do 5 l/min. Celkový objem shromážděného vzduchu by se měl pohybovat v rozmezí 960 – 1560 litrů. Při použití cyklonu je třeba rychlost toku specifikovat dle požadované sbírané frakce a konkrétního zařízení. Nezbytnou součástí celého procesu je řádná kalibrace čerpadla.

Doporučené parametry vzorkování při použití kazety s PTFE filtrem:

 • průtok 2 l/min po dobu 8 – 13 h
 • průtok 3 l/min po dobu 5.5 – 8.5 h
 • průtok 4 l/min po dobu 4 – 6.5 h
 • průtok 5 l/min po dobu 3.2 – 5.2 h

Doporučené parametry vzorkování při použití cyklonů:

Při použití cyklonu BGI-4L:

 • respirační frakce < 4 µm, průtok 2.2 l/min po dobu 8 – 13 h

Při použití hliníkového cyklonu GK 2.69:

 • hrudní frakce < 10 µm, průtok 1.6 l/min po dobu 10 – 15 h

 • respirační frakce < 4 µm, průtok 4.2 l/min po dobu 4 – 6 h.

Všechny vzorky by měly být ihned po odebrání chlazeny a transportovány do laboratoře.

Více informací o produktech ke vzorkování ovzduší od společnosti Sensidyne se dozvíte i ze záznamu HPST webináře z 13. 5. 2021, který se obsahově zaměřil na portfolio odběrových pumpiček a jejich příslušenství (GilAir Plus – pumpa nové generace, ruční pumpička AP-20S a další). Další informace či demo videa naleznete i na stránce výrobce.

Zdroj

Článek byl publikován na LabRulezGCMS 19. 5. 2021 

Pro další informace kontaktujte produktového specialistu Irenu Palíkovou, irena.palikova@hpst.cz

Servis

Servisní
požadavek

Přejít na formulář

Rychlé odkazy

Servis
Servisní tým
 

HPST webináře
Záznamy webinářů
 

Zůstaňte s námi v kontaktu

Odběr newsletteru

Přihlásit se k odběru